1. Komunikat niniejszy zawiera dwa twierdzenia, będące w ścisłym związku z twierdzeniami, podanemi w pracy S. Mazurkiewicza i S. Straszewicza: „Sur les coupures de l’espace” Fundamenta Mathematicae t. IX str. 205.
2. Będziemy oznaczali przez , etc., funkcje zmiennych rzeczywistych , których wartościami są punkty przestrzeni euklidesowej trójwymiarowej .
3. Niech oznacza krzywą zamkniętą zwykłą w , zaś funkcję ciągłą dla przyczem . Jeżeli zbiór punktów jest identyczny z to funkcję nazwiemy przebiegiem krzywej .
4. Oznaczmy przez i dwie krzywe zamknięte zwykłe zawarte w zbiorze . Powiemy, że krzywa jest homotopiczna z krzywą w zbiorze , co napiszemy , jeżeli istnieją takie przebiegi i odpowiednio dla i oraz taka funkcja , ciągła w obszarze , że spełnione są warunki:
Jeżeli redukuje się do punktu, t. j. , to mówimy, że krzywa jest homotopiczna zeru w zbiorze , t. j. .
Stosunek homotopji posiada następujące własności:
5. Zbiór kratuje przestrzeń (jest kratą przestrzeni), jeżeli zbiór zawiera krzywe zamknięte zwykłe nie homotopiczne zeru w . Zbiór , kratujący przestrzeń, nazywa się kratą prostą jeżeli każde dwie krzywe zamknięte zwykłe, leżące w i nie homotopiczne zeru w są homotopiczne ze sobą w .
6. Twierdzenie. Niech i oznaczają zbiory domknięte, zaś punkty nie należące do i przytem takie, że ani ani nie rozcina przestrzeni pomiędzy żadnemi dwoma z pośród tych punktów. Jeżeli jest krata prostą, to nie rozcina przestrzeni conajmniej pomiędzy dwoma z pośród punktów .
Dowód powyższego twierdzenia oprzemy na pewnym lemacie z topologji płaszczyzny. Niech oznacza obszar płaski, którego brzeg jest sumą skończonej liczby krzywych zamkniętych zwykłych , zaś i niech będą zbiorami domkniętemi takiemi, że jest rozłączne z , lecz zarówno jak dla każdego . Krzywe możemy podzielić zapomocą skończonej liczby punktów na łuki naprzemian rozłączne z i z , lecz nierozłączne z . Punkty nazwiemy wierzchołkami brzegu .
Lemat wspomniany brzmi: Jeżeli , to dla każdego wierzchołka istnieje conajmniej jeden wierzchołek (różny od ) taki, że nie rozcina między i .
Dowód tego lematu (poza nieistotną różnicą w sformułowaniu) dla wypadku, gdy brzeg składa się z jednej krzywej zamkniętej podałem w § 10 pracy „Über die Zerschneidung der Ebene durch abgeschlossene Mengena”, Fundamenta Math. t. VII. Uogólnienie na dowolną liczbę składowych brzegu dokonywa się zapomocą łatwej indukcji.
Przystępując do dowodu twierdzenia, podanego na wstępie tego paragrafu załóżmy, że rozcina przestrzeń między i oraz między i . Udowodnimy, że wówczas nie rozcina przestrzeni między i .
Z założenia wynika, że istnieją łuki proste i o końcach i takie, że , oraz podobnie łuki i o końcach i takie, że , . Możemy założyć, że łuki i a także i nie mają prócz swych końców innych punktów wspólnych. W przeciwnym razie moglibyśmy bowiem zapomocą elementarnych konstrukcyj zastąpić te łuki przez inne posiadające wymienione własności. Krzywe zamknięte zwykłe i oznaczymy odpowiednio przez i .
Żadna z krzywych i nie jest homotopiczna zeru w . Gdyby bowiem było np. , to stosując rozumowanie § 6 pracy, cytowanej w § 1 artykułu niniejszego, otrzymalibyśmy wniosek, że nie rozcina przestrzeni między i , wbrew przyjętemu założeniu.
W myśl założenia, że jest kratą prostą, istnieją zatem przebiegi i krzywych i oraz funkcja ciągła w obszarze , dla których mamy
Możemy przyjąć, że , ,
Interpretujmy teraz i jako amplitudę i promień wodzący punkta na płaszczyźnie. Oznaczmy przez , zbiór wszystkich punktów płaszczyzny ), dla których , przez zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, dla których , oraz przez biegunowych punkty płaszczyzny o spółrzędnych , , , . Pierścień kołowy, określony przez nierówności , oznaczmy przez . Zbiory i są wskutek ciągłości domknięte i wobec mamy . Możemy zatem do obszaru zastosować podany wyżej lemat, przyczem za wierzchołki brzegu obierzemy punkty . W myśl lematu wierzchołek , może być połączony z jednym conajmniej z wierzchołków łukiem prostym, przebiegającym w i rozłącznym z . Lecz wierzchołkiem tym nie może być ani ani , gdyż według założenia rozcina przestrzeń między i , zatem rozcina między i oraz między i . A zatem jest nim b, t. zn. nie rozcina między i . Wobec ciągłości funkcji wynika stąd, że nie rozcina przestrzeni między i c. b. d. d.
7. Niech będzie krzywą zamkniętą zwykłą równą sumie łuków prostych i o wspólnych końcach, zaś niech oznacza łuk prosty, łączący końce i i nie posiadający innych punktów wspólnych z . Będziemy mówili, że rozkłada na krzywe cząstkowe i . Każda z krzywych i może być rozłożona z kolei w tensam sposób. Ogólnie możemy mówić o rozkładzie krzywej pierwotnej na dowolną liczbę krzywych cząstkowych.
8. Lemat. Niech , oznaczają łuki proste o wspólnym początku i wspólnym końcu, nie posiadające innych punktów wspólnych i położone w pewnym zbiorze . Jeżeli , to .
Lemat ten jest uogólnieniem lematu I-go z pracy cytowanej w § 1 i udowadnia się analogicznie.
9. Twierdzenie. Niech i oznaczają zbiory domknięte, z których żaden nie kratuje przestrzeni, zaś których iloczyn kratuje przestrzeń, lecz nie jest kratą prostą, t. zn. istnieją krzywe zamknięte zwykłe , nie homotopiczne zeru i nie homotopiczne względem siebie w . Załóżmy dalej, że krzywe i mogą być obrane tak, że przy każdym rozkładzie i zapomocą łuków prostych leżących w istnieje składowa krzywej oraz składowa krzywej takie, że ani ani nie jest homotopiczna zeru oraz nie jest w .
Przy tych założeniach zbiór rozcina przestrzeń conajmniej na 3 obszary.
Dowód. Ponieważ nie jest w więc tembardziej nie jest w i w . Ponieważ zaś ani ani nie kratuje przestrzeni więc musi być i . Wobec tego każdą z krzywych można zapomocą skończonej liczby punktów, które nazwiemy wierzchołkami podzielić na łuki naprzemian rozłączne z i z , lecz nierozłączne z . Wierzchołki krzywej następujące po sobie w pewnym zwrocie oznaczmy przez podobnie wierzchołki krzywej przez
Z twierdzenia II pracy cytowanej w § 1 wynika, że wierzchołki a także wierzchołki leżą conajmniej w dwóch obszarach uzupełnienia . Przypuśćmy, że wbrew twierdzeniu rozcina przestrzeń tylko na dwa obszary i . Możemy wówczas krzywe i rozłożyć w sposób następujący. Niech ; połączmy z każdym wierzchołkiem , leżącym w łukiem prostym, położonym również w . Możemy łuki te przeprowadzić tak, że parami wzięte mają tylko punkt wspólny, oraz że oprócz swych końców nie mają innych punktów wspólnych z . W ten sposób krzywa została rozłożona na krzywe Każdą z pośród krzywych , która zawiera dwa lub więcej wierzchołki , leżące w rozkładamy dalej, łącząc w podobny sposób jeden z tych wierzchołków z pozostałemi. Otrzymamy wówczas rozkład krzywej na krzywe
Analogicznie rozłożymy krzywą na krzywe
Każda z krzywych lub może być dwojakiego rodzaju: albo jest ona rozłączna z lub z i wówczas jest w lub w a więc też w , albo jest sumą -ch łuków, z których jeden jest rozłączny z , drugi jest rozłączny z i których wspólne końce należą jeden do , drugi do .
Okażemy, że każde dwie krzywe drugiego typu są homotopiczne między sobą w . Niech np. i oznaczają krzywe zamknięte zwykłe, utworzone z łuków prostych spełniających założenia:
Połączmy punkty i łukiem prostym , leżącym w i punkty i łukiem prostym , leżącym w , tak, aby i nie miały oprócz swych końców innych punktów wspólnych z . Wówczas krzywa jest homotopiczna zeru w , gdyż jest rozłączna z . Zatem w myśl lematu § 8 jest
Z drugiej strony krzywa jest homotopiczna zeru w , gdyż jest rozłączna z , więc na podstawie tegoż lematu
Stąd
Stosując powyższe do krzywych i na jakie rozłożone zostały i , widzimy, że wszystkie te z nich, które nie są homotopiczne zeru są homotopiczne między sobą w . Otrzymaliśmy sprzeczność z założeniem. Przypuszczenie więc, że rozcina przestrzeń tylko na obszary jest błędne c. b. d. d.
Sur la théorie des coupures de l’espace
(Resumé)
1. La communication présente comporte deux théorèmes qui se rattachent aux propositions établies dans l’article de S. Mazurkiewicz et S. Straszewicz „Sur les coupures de l’espace” publié dans „Fundamenta Mathematicae” t. IX p. 205.
2. Nous désignerons par , etc. des fonctions des variables réelles dont les valeurs sont les points de l’espace euclidien E à trois dimensions.
3. Soit une courbe simple fermée dans et une fonction continue dans et telle que . Si l’ensemble des points est identique à nous dirons que détermine un parcours de .
4. Soient et deux courbes simples fermées et un ensemble contenant et . La courbe sera dite homotope à dans , ce qu’on écrira , s’il existe des parcours et de resp. de , et une fonction continue dans le domaine , telles que
Si se réduit à un point c.-à d. si , la courbe sera dite homotope à zéro: .
La relation d’homotopie jouit des propriétés suivantes:
5. Nous dirons qu’un ensemble A est entrelaçable s’il existe des courbes simples fermées non homotopes à zéro dans . Un ensemble entrelaçable sera dit simplement entrelaçable, si toutes les courbes simples fermées non homotopes à zéro dans sont homotopes entre elles dans cet ensemble.
6. Théorème. Soient et deux ensembles fermés et des points non appartenant à et tels que ni ni ne coupe l’espace entre aucun couple de ces points.
Si l’ensemble est simplement entrelaçable, la somme ne coupe pas l’espace entre deux au moins des points .
7. Soit une courbe simple fermée, somme des arcs simples coëxtremaux, et un arc simple unissant les extrémités de et et n’ayant pas avec d’autres points en commun. Nous dirons que décompose en des courbes partielles et . Chacune des courbes et , peut être décomposée à son tour et on peut envisager ainsi une décomposition de la courbe primitive en un nombre quelconque de courbes partielles
8. Théorème. Soient et des ensembles fermés non entrelaçables dont le produit est entrelaçable mais pas simplement entrelaçable. Donc il existe dans deux courbes simples fermées et , dont aucune n’est homotope à zéro, et qui ne sont pas homotopes entre elles dans . Supposons en outre que l’on peut choisir ces courbes de telle manière, qu’après toute décomposition de et par des arcs situés dans , il se trouve des courbes partielles de resp. telles que ni ni n’est homotope à zéro et que n’est pas homotope à dans .
Dans ces conditions l’ensemble coupe l’espace au moins en trois régions.
9. La démonstration du théorème précédent repose essentiellement sur le lemme suivant, qui présente une généralisation du lemme 1 de l’article cité au § 1.
Lemme. étant trois arcs simples coëxtrémaux sans autres points communs deux à deux et situés dans un ensemble , si , alors .