- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Zmarł Profesor Diethard Pallaschke (1940-2020)
W dniu 8 lipca 2020 roku (w wieku 80 lat) zmarł Diethard Pallaschke, emerytowany profesor Karlsruher Institut für Technologie (KIT) w Karlsruhe, Niemcy, wybitny specjalista w zakresie teorii optymalizacji i analizy wypukłej. Członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego od 2005 roku. Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Matematycznego od 2015 roku.
kj / 10-07-2020
Diethard Pallaschke urodził się w dniu 30 czerwca 1940 roku w mieście Friedland w Niemczech (obecnie Pravdinsk, Federacja Rosyjska).
W roku 1965 ukończył Uniwersytet w Bonn, gdzie następnie podjął pracę. W roku 1968 uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie rozprawy zatytułowanej Verallgemeinerte Basen für topologische lineare Räume, promotorem był profesor Heinz Unger.
Diethard Pallaschke pracował na stanowisku profesora nie tylko w Bonn, ale również w innych uczelniach niemieckich. W latach 1972-1973 na Uniwersytecie w Darmstadt, 1973-1977 na Uniwersytecie w Münster, a od 1981 w Karlsruhe.
Profesor Pallaschke wypromował 12 doktorów nauk i miał 3 naukowych wnuków.
Członek Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego (AMS), Society Economy and Operations Research, Society of Applied Mathematics and Mechanics (GAMM) oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
W roku 2010 Senat Uniwersytetu Zielonogórskiego nadał mu tytuł doctora honoris causa tej uczelni.
Profesor Diethard Pallaschke był wybitnym specjalistą w zakresie optymalizacji i analizy wypukłej. Opublikował ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych oraz 3 monografie. Utrzymywał ścisłe kontakty naukowe z polskimi matematykami, co znajdowało wyraz we wspólnych publikacjach naukowych oraz wizytach zarówno polskich matematyków w Karlsruhe jak i profesora Pallaschke w Polsce. Cechowały go ogromna życzliwość, wielka skromność i duże poczucie humoru. Na licznych konferencjach naukowych na całym świecie był ambasadorem osiągnięć polskich matematyków.
W roku 2015 Polskie Towarzystwo Matematyczne nadało mu godność członka honorowego.
kj / 10-07-2020
Źródła:
https://prabook.com/web/diethard.pallaschke/131463
https://opptm.wmi.amu.edu.pl/aktualnosci
https://genealogy.math.ndsu.nodak.edu/id.php?id=49294