- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Zmarł Andrzej Nowicki (1949-2022)
W dniu 9 września 2022 roku (w wieku 73 lat) zmarł w Toruniu prof. dr. hab. Andrzej Nowicki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitny specjalista w zakresie algebry różniczkowej, algebry przemiennej i geometrii algebraicznej. Członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego od 1975 roku.
kj / 11-09-2022
Andrzej Nowicki urodził się 26 lipca 1949 roku w Żninie, gdzie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich. Studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1972 roku, po czym rozpoczął pracę na swojej Alma Mater. Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 1977 roku. Promotorem pracy doktorskiej był profesor Stanisław Balcerzyk. W 1995 roku, na podstawie rozprawy Polynomial derivations amd their rings of constans, otrzymał stopień doktora habilitowanego, a w roku 2005 nadano mu tytuł profesora nauk matematycznych.
Profesor Nowicki, uznany w Polsce i na świecie, specjalista w zakresie algebry różniczkowej, algebry przemiennej i geometrii algebraicznej, jest autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach matematycznych. Współpracował z matematykami z całego świata, w tym z wybitnym japońskim matematykiem Masayoshim Nagatą. Był zapraszany do znanych zagranicznych ośrodków matematycznych m.in. na kilkunastomiesięczny pobyt w kilku uniwersytetach w Japonii w latach 1986/87 i 1992/93, kilkakrotnie przebywał jako visiting professor w École Polytechnique (Palaiseau, Francja), Université Paris 13 (Francja), Université de Rouen Normandie (Francja), Uniwersytet w Porto Alegre (Brazylia), Radboud Universiteit Nijmegen (Holandia).
Od 1975 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, od 1996 roku członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Naukowego (AMS), a od 2001 roku należał również do Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.
Wypromował czterech doktorów nauk matematycznych, był opiekunem 140 prac magisterskich.
W latach 1987 - 1989 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych w Instytucie Matematyki UMK w Toruniu. W latach 2002-2014 był przewodniczącym Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w Toruniu. Zajmował się również popularyzacją matematyki oraz elementarną teorią liczb. Napisał 15 książek z popularno-naukowej serii Podróże po imperium liczb. Ostatnio ukazało się drugie wydanie tych książek, zawierające łącznie około 3000 stron.
Prowadził zajęcia Międzyszkolnych Kół Matematycznych w Toruniu i uczestniczył w organizacji międzynarodowego konkursu Kangur Matematyczny.
W roku 2011 prof. dr hab. Andrzej Nowicki został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w dniu 19 lutego 2020 roku otrzymał tytuł Honorowego Profesora UMK przyznany przez Senat UMK na wniosek Kapituły Wyróżnień Honorowych. Tytuł ten jest nadawany profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę. Każdego roku Senat może przyznać najwyżej trzy takie wyróżnienia. Po raz pierwszy wręczono je w roku 2015.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 15 września 2022 roku o godz. 14:30 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Rydygiera 21 w Toruniu. Po mszy odbędzie się pogrzeb na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.
Notka biograficzna na podstawie:
https://www.umk.pl/wiadomosci/?id=26584
https://portal.umk.pl/pl/article/zmarl-prof-andrzej-nowicki?utm_source=umk.pl&utm_medium=news&utm_campaign=zmarl-prof-1286