- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Wspomnienie Zofii Pawlikowskiej-Brożek, 18 grudnia 2023, godz. 12:15, Kraków, on-line
W dniu 18 grudnia 2023 roku w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się seminarium on-line z historii matematyki. Początek spotkania o godzinie 12:15. Dr hab. Stanisław Domoradzki, prof. UR z Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawi wspomnienie o Zofii Pawlikowskiej-Brożek (fot. z archiwum rodzinnego). Uczestnicy seminarium zaproszeni są do podzielenia się swymi wspomnieniami o niedawno zmarłej wybitnej badaczce historii matematyki. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o kontakt z Danutą Ciesielską (smciesie@cyfronet.krakow.pl).
kj / 14-12-2023
Streszczenie.
Wspomnimy dobrego człowieka, doktora nauk matematycznych UJ, wybitnego historyka matematyki, pomysłodawczynię i organizatorkę szkół historii matematyki w Polsce, długoletnią przewodniczącą Komisji Historii Matematyku przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Matematycznego (1977-2000), przewodniczącą zespołu ds. przygotowania słownika biograficznego matematyków polskich, cenionego wykładowcę matematyki w AGH w latach 1963-2008. Była osobą prawą, niezwykle utalentowaną, pracowitą i komunikatywną, umiała pracować w wielu zespołach krajowych na rzecz rozwoju historii matematyki, historii nauk. Była gorącą zwolenniczką wykładania historii
matematyki na uniwersytetach i w wyższych szkołach pedagogicznych. Opublikowała ponad sto prac: artykułów naukowych, artykułów dydaktycznych związanych z historią matematyki, rozdziałów w książkach, biogramów, artykułów popularyzatorskich. Była też redaktorem naukowych kilku pozycji zwartych.
Stanisław Domoradzki