Członkostwo Wydarzenia Nagrody i konkursy Nagrody główne PTM Nagroda dla młodych matematyków Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha Konkursy studenckie Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
Inne konkursy Regulaminy
Galeria Wydawnictwa Wyszukiwanie e-płatności
Mikołaj Frączyk i Adam Kanigowski laureatami Nagrody Głównej PTM im. Stefana Banacha za rok 2024
Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha za rok 2024 otrzymali ex-aequo Mikołaj Frączyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za cykl ośmiu prac z geometrii i topologii przestrzeni lokalnie symetrycznych oraz Adam Kanigowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za istotny wkład w rozwój układów dynamicznych i teorii ergodycznej oraz ich interakcji z teorią liczb, fizyką matematyczną i teorią prawdopodobieństwa. Wręczenie Nagrody w postaci matematycznych statuetek, nastąpi w Białymstoku podczas 10. Forum Matematyków Polskich, 8-12 września 2025.
kj / 04-03-2025
W uzasadnieniu decyzji jury czytamy:
Mikołaj Frączyk jest jednym z najwybitniejszych ekspertów w zakresie geometrii i topologii przestrzeni lokalnie symetrycznych. W tej klasycznej tematyce osiągnął, zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z innymi autorami, przełomowe wyniki w badaniu znanych otwartych problemów, takich jak hipoteza Margulisa, hipoteza Gelandera oraz hipoteza o gęstości autorstwa Sarnaka. Jego prace były publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach matematycznych, m.in.: Annals of Mathematics, Inventiones Mathematicae, Duke Mathematical Journal, American Journal of Mathematics.
Tematyka badań Mikołaja Frączyka naturalnie łączy się z dynamiką na przestrzeniach jednorodnych, dyskretnymi podgrupami grup Liego oraz teorią form automorficznych. Motywem przewodnim jego badań jest stosowanie mieszanki metod probabilistycznych inspirowanych teorią perkolacji oraz grafów losowych, w kontekście geometrii i topologii przestrzeni lokalnie symetrycznych.
Adam Kanigowski jest jednym z najwybitniejszych ekspertów w zakresie układów dynamicznych i teorii ergodycznej. W tej klasycznej tematyce osiągnął, wraz ze współautorami, przełomowe rezultaty w badaniu znanych otwartych problemów, takich jak problem Rohlina, hipoteza Sarnaka, hipoteza Katoka oraz problem Ratner.
Adam Kanigowski jest autorem lub współautorem prawie 40 prac naukowych. Jego prace były publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach matematycznych, m.in.: Annals of Mathematics (2 prace), Inventiones Mathematicae (3 prace), Journal of the American Mathematical Society, Journal of the European Mathematical Society, Duke Mathematical Journal, Advances in Mathematics.