- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Miesięcznik DELTA ma nowego redaktora naczelnego
Po 45 latach od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika popularnonaukowego Delta następuje zmiana na stanowisku redaktora naczelnego. Z dniem 1 października 2018 roku Profesor Marek Kordos, twórca Delty, przekazał kierownictwo nowemu zespołowi redakcyjnemu.
kj / 06-10-2018
Po 45 latach zmienia się redaktor naczelny miesięcznika Delta
Pierwszy numer miesięcznika popularnonaukowego Delta ukazał się w styczniu 1974 roku. Początkowo był wydawany przez Ossolineum, następnie przez Ruch, by wreszcie w 1990 roku trafić pod skrzydła Uniwersytetu Warszawskiego, przez który Delta jest wydawana do dziś. Zmieniali się wydawcy, zmieniał się skład redakcji – przewinęło się przez nią kilkadziesiąt osób. Nie zmieniał się jedynie redaktor naczelny – profesor Marek Kordos, który kierował redakcją odkąd powołał Deltę do życia.
Po 45 latach pracy w Delcie, z dniem 30 września 2018 roku, profesor Marek Kordos przekaże kierowanie Delta swoim następcom. Te 45 lat to nie tylko 535 numerów czasopisma, ale również kilkadziesiąt książek wydanych pod patronatem Delty w ramach serii takich, jak „Biblioteczka Delty” (8 książek), „Przeczytaj, może zrozumiesz” (ponad 20 książeczek wydanych w czasach reglamentacji papieru dzięki wykorzystaniu tzw. drukarnianych „zrywów”), „Delta przedstawia” (6 książek) oraz zbiory artykułów i zadań: „Leksykon matematyczny”, „O twierdzeniach i hipotezach. Matematyka według Delty”, „O kwantach i smokach. Fizyka według Delty”, „Zadania na cztery pory roku. Matematyka według Delty”.
Młodszym dzieckiem, które wyodrębniło się z Delty w 1981 roku, było czasopismo Mała Delta, skierowane do młodszych czytelników. Miesięcznik początkowo ukazywał się pod skrzydłami redakcji Delty, a od roku 1983 pod nazwą zmienioną na Szkiełko i oko był wydawany w Białymstoku przez niezależną redakcję – aż do roku 1991. W sumie ukazało się 100 numerów Szkiełka i oka.
Działalność środowiska miesięcznika Delta to jednak nie tylko czasopisma, książkowe serie wydawnicze czy wreszcie portal internetowy www.deltami.edu.pl, zawierający wszystkie materiały aktualnie publikowane w Delcie i systematycznie poszerzane archiwum artykułów z czasów „przedinternetowych”. Profesor Kordos był pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięć takich, jak Konkurs Uczniowskich Prac z Matematyki (przeprowadzany od 1978 roku) czy Szkoła Matematyki Poglądowej, www.smp.uph.edu.pl, której 59. już edycja (organizowana przez wychowanków Marka Kordosa) odbędzie się w lutym 2019 roku. Był uczestnikiem i organizatorem niezliczonych imprez upowszechniających naukę, audycji radiowych i telewizyjnych.
Przez te wszystkie lata Delta zgromadziła wokół siebie środowisko ludzi związanych z Deltą i czujących się jej wychowankami – czytelników, uczestników szkół, konkursów, lig zadaniowych (Klubu 44 M i Klubu 44 F), redaktorów i na wiele jeszcze innych sposobów zaangażowanych w życie Delty. Wszystkich nas Marek Kordos inspiruje, zaraża pasją poszukiwania prawdy naukowej i metod przystępnego opowiadania o niej, zawstydza swoją pracowitością i systematycznością, pozostając przy tym człowiekiem niezwykle skromnym i brzydzącym się wszelką „celebrą”.
Po 41 latach pracy na stanowisku sekretarza redakcji kolegium redakcyjne opuszcza również Krystyna Kordos. Od 1 października 2018 roku miesięcznik Delta będzie wydawało kolegium redakcyjne pod nowym kierownictwem w składzie: Szymon Charzyński (redaktor naczelny), Kamila Łyczek (zastępca redaktora naczelnego) oraz Marzanna Wawro (sekretarz redakcji).
Tekst nadesłany przez Szymona Charzyńskiego
kj / 06-10-2018