- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Mateusz Wasilewski laureatem Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego 2020
Mateusz Wasilewski z Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven), Belgia, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego za cykl prac dotyczących własności aproksymacyjnych algebr operatorowych. Nagroda ustanowiona w 1981 roku przez Zofię Kuratowską, Instytut Matematyczny PAN i Polskie Towarzystwo Matematyczne przyznawana jest naukowcom, którzy nie ukończyli 30 lat do końca roku poprzedzającego przyznanie nagrody i którzy nie są laureatami nagród PTM (z wyłączeniem nagród PTM dla młodych matematyków), ani też Nagrody Naukowej Wydziału III PAN.
kj / 14-05-2020
Mateusz Wasilewski ukończył warszawskie VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w roku 2009. W klasie maturalnej został finalistą 60. Olimpiady Matematycznej. Studia matematyczne odbył na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W 58. edycji Konkursu PTM im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki (2014) otrzymał II nagrodę za pracę zatytułowaną Amalgamacje przestrzeni operatorowych napisaną pod kierunkiem dr hab. Piotra Mikołaja Sołtana. W 2018 roku został laureatem Nagrody PTM dla Młodych Matematyków za rok 2017 za cykl trzech prac dotyczących algebr von Neumanna typu Araki-Woodsa i własności aproksymacji tych algebr z zastosowaniami do teorii przestrzeni operatorowych.
Mateusz Wasilewski był studentem studiów doktoranckich w IM PAN, gdzie 22 czerwca 2018 roku uzyskał stopień doktora nauk matematycznych na podstawie rozprawy doktorskiej zatytułowanej On q-deformed von Neumann algebras, przygotowanej pod kierunkiem profesora dr hab. Adama Skalskiego. Mimo młodego wieku posiada rozległą wiedzę matematyczną obejmującą głębokie aspekty teorii algebr operatorowych, klasycznego i nieprzemiennego prawdopodobieństwa, teorii przestrzeni Banacha i przestrzeni operatorowych. Jest matematykiem znajdującym samodzielnie nowe problemy, poznającym narzędzia niezbędne do ich rozwiązania i skutecznej realizacji postawionego sobie programu badawczego. Inicjuje też regularnie współpracę naukową zarówno z rówieśnikami-badaczami jak i ze światowymi ekspertami w dziedzinie analizy funkcjonalnej.
Dwukrotnie otrzymał granty NCN dla młodych matematyków – Preludium i Sonatę. Trzykrotnie został zaproszony na kilkumiesięczne staże badawcze do Francji i USA (2014, 2015 i 2018). Regularnie otrzymuje zaproszenia od ekspertów zajmujących się algebrami operatorowymi do wygłoszenia wykładów w Polsce i poza granicami kraju (Belgia, Dania, Francja, USA, Wielka Brytania).
Dr Mateusz Wasilewski pracuje aktualnie jako FWO postdoc w Analysis Section Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven) w Belgii.
kj / 14-05-2020