Członkostwo Wydarzenia Nagrody i konkursy Nagrody główne PTM Nagroda dla młodych matematyków Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha Konkursy studenckie Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
Inne konkursy Regulaminy
Galeria Wydawnictwa Wyszukiwanie e-płatności
Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa za rok 2023
Marian Mrozek (fot.) z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie otrzymał Nagrodę Główną PTM im. Hugona Steinhausa za całokształt działalności i wkład w metody obliczeniowe znajdujące zastosowanie do analizy dużych zbiorów danych oraz do badania ciągłych układów dynamicznych, ze szczególnym podkreśleniem rozwiązań zawartych w bibliotece oprogramowania CAPD . Wręczenie Nagrody, która ma postać matematycznej statuetki, nastąpi w Katowicach podczas 9. Forum Matematyków Polskich, 9-13 września 2024.
kj / 12-03-2024
W uzasadnieniu werdyktu Jury Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa czytamy:
Jury konkursu o Nagrodę Główną PTM im. Hugona Steinhausa uznało, że dorobek profesora Mariana Mrozka jest wybitny.
Łączy on różne obszary badań matematycznych tworząc pomost pomiędzy aparatem matematycznym ciągłych układów dynamicznych i topologii oraz aparatem matematyki dyskretnej, co umożliwia rozwinięcie metod obliczeniowych mających istotne znaczenie praktyczne. Z jednej strony metody te, poprzez rozwój homologii persystentnej, mają zastosowanie w szybko rozwijającej się dziedzinie topologicznej analizy danych, z drugiej zaś oryginalna teoria pól multiwektorowych i teoria kombinatorycznego indeksu Conleya prowadzą do praktycznych metod obliczeniowych wykorzystywanych do analizy układów dynamicznych, które służą do modelowania rzeczywistości.
Na podstawie prac Mariana Mrozka i z jego inicjatywy powstała biblioteka CAPD, do dziś rozwijana na UJ przez jego grupę badawczą. Biblioteka ta stanowi wiodące na arenie światowej narzędzie ścisłych obliczeń w obszarze układów dynamicznych.
Profesor Marian Mrozek, promotor czternastu prac doktorskich, jest twórcą dynamicznie rozwijającej się grupy badawczej na wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Oddźwięk światowy artykułów i książęk Laureata jest ogromny, o czym świadczyć może ponad 4600 cytowań w bazie Google Scholar.