- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Marcin Sroka laureatem Nagrody PTM dla młodych matematyków za rok 2020
Nagrodę PTM dla młodych matematyków za 2020 rok otrzymał Marcin Sroka (fot.) z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za cykl dotyczących istnienia i regularności rozwiązań pewnej klasy nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych II rzędu.
kj / 17-03-2021
Magister Marcin Sroka jest asystentem w Instytucie Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i studentem czwartego roku studiów III stopnia (w ramach projektu Kartezjusz, opiekun naukowy: profesor dr hab. Sławomir Kołodziej). W przeszłości Marcin Sroka był laureatem stypendium im. Michała Jakuba Łyska oraz stypendium im. prof. Franciszka Leji, a także dwukrotnie (2015, 2016) zdobył nagrody III stopnia w Konkursie PTM im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki. W roku 2020 otrzymał wyróżnienie w pierwszej edycji konkursu o Nagrodę im. J. P. Schaudera dla młodych matematyków organizowanego przez Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. Juliusza Pawła Schaudera w Toruniu.
Badania prowadzone przez Marcina Srokę dotyczą istnienia i regularności rozwiązań tak zwanego kwaternionowego równania Monge’a-Ampére’a. Marcin Sroka wykazał istnienie i jedyność słabych, w sensie dystrybucyjnym, rozwiązań problemu Dirichleta, sformułowanego przy użyciu operatora Monge’a-Ampére’a, rozważanego na odpowiednio gładkich obszarach. Ponadto, udowodnił tak zwane C0-oszacowanie dla kwaternionowego równania Monge’a-Ampére’a na zwartych hiperkälerowskich rozmaitościach z torsją. Otrzymane rezultaty stanowią postęp w kierunku rozwiązania kwaternionowej wersji znanej hipotezy Calabi’ego.