Iryna Banakh (IAPMM NASU, Lwów, Ukraina), Odnalezienie tablicy nagrobnej Zygmunta Janiszewskiego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, hybrydowo

Oddział: 
Oddział Warszawski
czw, 2024-11-14 17:30

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Matematycznego

W dniu 14 listopada 2024 roku (CZWARTEK) o godz. 17:30 podczas otwartego spotkania Oddziału Warszawskiego PTM, w sali nr 2180 Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, przy ul. Banacha 2 (wejście od ul. Pasteura)

Profesor Iryna Banakh (Pidstryhach Institute for Applied Problems of Mechanics and Mathematics National Academy of Sciences of Ukraine, Lwów)

wygłosi
ODCZYT
zatytułowany

ODNALEZIENIE TABLICY NAGROBNEJ ZYGMUNTA JANISZEWSKIEGO NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM WE LWOWIE

Streszczenie:
Zygmunt Janiszewski (1888–1920), twórca teorii continuów, polskiej szkoły topologii, czasopisma „Fundamenta Mathematicae" i strategii rozwoju matematyki polskiej, został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Kamień z grobu wybitnego matematyka i filantropa przez dziesięciolecia uważany był za zaginiony. Wreszcie w styczniu 2020 roku, w setną rocznicę jego śmierci, odnaleziono oryginalny nagrobek.
Porozmawiamy o niesamowitej historii jego odnalezienia, która jest ściśle związana z legendarną Księgą Szkocką, a raczej jej współczesną kontynuacją, zapoczątkowaną przez lwowskich matematyków, a także rzucimy światło na szczegóły dotyczące pochówku Janiszewskiego we Lwowie oraz wykonania jego testamentu.

                                                                                                                                                                                                                                                      Iryna Banakh

Przed spotkaniem, o godz. 17-tej, zapraszamy na tradycyjną kawę/herbatę i ciastka.

W spotkaniu można będzie też uczestniczyć on-line za pomocą komunikatora Zoom.
Link poniżej:
https://uw-edu-pl.zoom.us/j/94141959939?pwd=oS1Vz8RWZD9tekn0jFMNXIjxeEj5XM.1
Identyfikator spotkania: 941 4195 9939
Kod dostępu: PTMJani

Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy


Dodatkowe informacje:
Spotkanie będzie poświęcone pamięci Zygmunta Janiszewskiego, wizjonera, współzałożyciela warszawskiej, uniwersyteckiej szkoły matematycznej. Jego manifest „O potrzebach matematyki w Polsce”, opublikowany w 1918 roku, wyznaczy kierunek rozwoju matematyki na UW, w którym po przedwczesnej  śmierci Janiszewskiego podążali Stefan Mazurkiewicz i Wacław Sierpiński.

Tak wspominał słynny glacjolog Antoni Dobrowolski wakacyjne spotkanie z około 23 letnim Janiszewskim, który niedawno wrócił z Paryża doktoratem  (promotor Henri Lebesgue) :
"Pojawia się tam któregoś dnia młody matematyk, Zygmunt  Janiszewski. Byłem jedynym, który chciał go wysłuchać,  »rozmawiać z nim«. Tygodniami chodziliśmy po dworskim parku, polach, lesie, a Janiszewski mówił do mnie. Wylewały się z niego matematyczne pomysły, idee. Niewiele z tego rozumiałem, ale zdawałem sobie sprawę, że muszę go słuchać, towarzyszyć mu w jego deliberacjach, bo inaczej on oszalałby. Dziś, po przeszło czterdziestu latach widzę, że byłem przy narodzinach Polskiej Szkoły Matematycznej.”
 
Prelegentka, profesor Iryna Banakh ze Lwowa, zebrała wiele ciekawych materiałów dotyczących Janiszewskiego, który także był związany ze Lwowem (tam się habilitował w 1913 roku). 
Opowie też o niezwykłej historii odnalezienia zaginionej tablicy z jego grobu i odtworzenia grobu na Cmentarzu Łyczakowskim (zał. foto sprzed rekonstrukcji) i o dbałości ukraińskich koleżanek i kolegów o pamięć polskich matematyków.

                                                                                                                                                                                                                                                     Stefan Jackowski

ZałącznikSize
płyta nagrobna Zygmunta Janiszewskiego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.jpeg160.99 KB