- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Irena Lasiecka laureatką Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa za rok 2021
Irena Lasiecka (fot.) z University of Memphis, USA otrzymała Nagrodę Główną PTM im. Hugona Steinhausa 2021 za wkład w rozwój matematycznych podstaw teorii sterowania dla modeli z parametrami rozłożonymi i ich zastosowań w mechanice ośrodków ciągłych i technice.
kj / 02-04-2022
Uzasadnienie decyzji jury.
Profesor Irena Lasiecka jest światowej klasy specjalistką z teorii sterowania i jej zastosowań w mechanice ośrodków ciągłych i technice. Jest autorką dwunastu monografii i ponad trzystu artykułów naukowych. Według MathSciNet jej prace były cytowane 8363 razy, co czyni ją jednym z najczęściej cytowanych matematyków na całym świecie.
Jej badania naukowe dotyczą teorii optymalizacji i sterowania modeli opisywanych równaniami różniczkowymi cząstkowymi. Zastosowania opracowanych przez nią metod matematycznych służą do badania takich zagadnień praktycznych jak:
- eliminacja drgań w ośrodkach ciągłych modelujących budynki, mosty czy samoloty;
- eliminacja szumów w komorach akustycznych modelujących sale koncertowe;
- nieinwazyjne sterowanie ultradźwiękami w radiologii.
Na szczególne podkreślenie zasługuje wkład laureatki w rozwinięcie teorii nieskończenie wymiarowych układów dynamicznych w przestrzeniach Banacha w powiązaniu z analizą niestandardowych zagadnień początkowo-brzegowych występujących w zaawansowanych problemach techniki.
Badania naukowe Ireny Lasieckiej były często finansowane z grantów pozamatematycznych, m.in. Air Force Office of Scientific Research i Army Research Office.
O znaczeniu jej badań naukowych świadczą prestiżowe nagrody międzynarodowych organizacji zajmujących się zastosowaniami matematyki: SIAM Reid Prize i Richard E. Bellman Control Heritage Award oraz honorowe członkostwo Istitute of Electrical and electronics engineers (IEEE).