- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Borys Kuca laureatem Nagrody PTM dla młodych matematyków za rok 2022
Nagrodę PTM dla młodych matematyków za 2022 rok otrzymał Borys Kuca (fot.) z University of Crete za cykl sześciu prac poświęconych badaniu konfiguracji wielomianowych w kombinatoryce, teorii ergodycznej i geometrii fraktalnej. Nagroda zostanie wręczona w Łodzi podczas konferencji Spanish-Polish Mathematical Meeting (RSME, SEMA,SCM & PTM), 4-8 września 2023.
kj / 24-02-2023
Borys Kuca urodził się w 1996 roku w Tarnowie. W czasie nauki w liceum osiągał sukcesy w różnych dziedzinach, m.in. był mistrzem Polski debat oksfordzkich. W roku 2014 ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, uzyskując na maturze międzynarodowej maksimum punktów możliwych do zdobycia. W latach 2014–2018 studiował na Uniwersytecie Yale (USA).
Studia te ukończył z wyróżnieniem w roku 2018 i otrzymał dyplom Bachelor of Science in Mathematics. Praca licencjacka Borysa Kucy Structures in Additive Sequences, napisana pod opieką Stefana Steinerbergera, została opublikowana w Acta Arithmetica (vol.186 (2018), no. 3, pp. 273–300).
W roku 2021 Borys Kuca uzyskał stopień doktora matematyki na University of Manchester (UK). Promotorami byli Sean Prendiville, Tuomas Sahlsten i Donald Robertson.
Rozprawa zatytułowana Combinatorial and dynamical properties of polynomial progressions stanowiła kompilację czterech opublikowanych przez niego artykułów, a tematem były zagadnienia na styku kombinatoryki addytywnej i teorii ergodycznej.
W październiku 2021 roku dr Borys Kuca rozpoczął pracę na stanowisku postdoca w University of Jyvӓskylӓ w Finlandii pod opieką Tuomasa Orponena. W Jyvӓskylӓ, wspólnie z Tuomasem Orponenem i Tuomasem Sahlstenem, badali konfiguracje wielomianowe w podzbiorach płaszczyzny o prawie pełnym wymiarze Hausdorffa. Owocem ich pracy jest wspólny artykuł opublikowany w IRMN, który był omawiany przez Malabikę Pramanik podczas jej wykładu w czasie ostatniego ICM.
Od czerwca 2022 roku dr Borys Kuca pracuje jako postdoc na University of Crete pod opieką Nikosa Frantzikinakisa. Razem napisali już trzy artykuły o tematyce powiązanej z ergodyczną teorią Ramseya. Prace nawiązują do słynnego twierdzenie Szemerédi’ego, które mówi, że każdy podzbiór zbioru liczb całkowitych o dodatniej gęstości musi zawierać dowolnie długie skończone postępy arytmetyczne. Znane jest też wielomianowe rozszerzenie twierdzenia Szemerédi’ego autorstwa Bergelsona i Leibmana, które daje taką samą konkluzję dla całkowitych progresji wielomianowych. W ostatnich dekadach prowadzono wiele badań mających na celu znalezienie dobrych ograniczeń na rozmiar podzbiorów liczb całkowitych lub ciał skończonych, w których brakuje danej konfiguracji wielomianowej, a prace Borysa Kucy stanowią wkład w te badania.
Najnowsze prace dr. Borysa Kucy poświęcone są zagadnieniom związanym z łączną ergodycznością i wielokrotnymi średnimi ergodycznymi.
Link do wywiadów z dr. Borysem Kucą: https://tarnow.naszemiasto.pl/tag/borys-kuca-matematyk