Barbara Roszkowska-Lech laureatką Nagrody Głównej PTM im. Samuela Dicksteina za rok 2024

Barbara Roszkowska-Lech laureatką Nagrody Głównej PTM im. Samuela Dicksteina za rok 2024

Barbara Roszkowska - Lech (fot.) z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej otrzymała Nagrodę Główną PTM im. Samuela Dicksteina (2024) za całokształt osiągnięć w dziedzinie edukacji matematycznej i popularyzacji matematyki, ze szczególnym uwzględnieniem upowszechnienia matematyki wśród uczniów, studentów i nauczycieli. Wręczenie Nagrody, która ma postać matematycznej statuetki, nastąpi w Białymstoku podczas 10. Forum Matematyków Polskich, 8-12 września 2025.

kj / 19-02-2025

W uzasadnieniu decyzji jury czytamy:

Szczególnym osiągnieciem Barbary Roszkowskiej-Lech jest wymyślony przez nią i od 2015 realizowany projekt Dni Popularyzacji Matematyki. Ta ogólnopolska impreza organizowana

jest na jej macierzystym Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Liczba uczestniczących w niej słuchaczy (corocznie 1500–2000) jest najlepszym dowodem na uznanie jakim nieustannie cieszy się to wydarzenie. Dbałość o wysoki poziom merytoryczny prowadzonych wykładów, warsztatów, pokazów i gier matematycznych przejawia się między innymi w starannym doborze prelegentów. Blisko 50 nazwisk osób, które prowadziły na Dniach Popularyzacji Matematyki odczyty i inne spotkania, to najlepsi w Polsce popularyzatorzy, wybitni uczeni i znakomici mówcy. Ale do udziału zapraszani są także wybijający się studenci i doktoranci.

Barbara Roszkowska-Lech od 2009 roku działa w Stowarzyszeniu na rzecz Edukacji Matematycznej (SEM), a od 2014 roku jest członkiem Zarządu SEM. W ramach prac w stowarzyszeniu zorganizowała (lub współorganizowała) piętnaście Konferencji dla nauczycieli matematyki. Konferencje te skupiają osoby zainteresowane edukacją matematyczną, w tym jakże trudną, a do niedawna mało zauważaną pracą z uczniem zdolnym; ich uczestnicy mogą też poznać metody popularyzacji matematyki.
SEM jest organizatorem Olimpiady Matematycznej Juniorów (OM; wcześniej Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów). Barbara Roszkowska-Lech nie tylko uczestniczy w pracach organizacyjnych OMJ, ale jest członkiem Komisji Zadaniowej OMJ. W latach 2011–2014 zorganizowała w całej Polsce blisko 120 seminariów, popularyzujących OMJ w środowisku nauczycieli. Jest zaiste godnym następcą Stefana Straszewicza (również z PW), który stworzył podwaliny działania Olimpiady Matematycznej i przez pierwsze dziesięciolecia nią kierował.

Barbara Roszkowska-Lech wymyśliła, zrealizowała lub uczestniczyła na Politechnice Warszawskiej w kilku bardzo wartościowych projektach związanych z edukacją i popularyzacją matematyki, o których poniżej.

MiNI Akademia Matematyki, to cykl zajęć dla uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wymyślony i organizowany przez nią od roku
2010. Poza samą organizacją spotkań MiNI Akademii Matematyki, wygłosiła ona na nich około 20 odczytów.

Kolejny projekt edukacyjny – MatFizChem, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, był realizowany na Politechnice Warszawskiej w latach 2019–2024. Barbara Roszkowska-Lech była odpowiedzialna za jego część matematyczną. Spotkania z matematyką, projekt własny Wydziału MINI, trwał 3 lata. W jego ramach prowadzono zajęcia dla klas matematycznych w 11 szkołach licealnych z całej Polski.

Młodzieżowa Akademia Matematyki i Informatyki - projekt również współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Realizowany był w latach 2018–2022 na Politechnice Warszawskiej we współpracy z II liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Iławie, I liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku.

Archipelag Matematyki,  realizowany został w latach 2011-2014. W tym projekcie stworzono ponad 400 filmów i materiałów mul????medialnych, nadal dostępnych. Wymienione trzy projekty Barbara Roszkowska-Lech koordynowała.

Ponadto była ona wykonawcą w innowacyjnym projekcie edukacyjnym, finansowanym z funduszy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zatytułowanym Szukając Einsteina – Akademia Umysłów Ścisłych. W ramach projektu nagrano wykład Tajemnice liczb pierwszych oraz przygotowano materiały dydaktyczne do prowadzenia zajęć w oparciu o ten film. Współrealizatorem projektu było Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Dawniej, od 1999 roku, Barbara Roszkowska-Lech była członkiem komitetu organizacyjnego i komisji zadaniowej Powszechnego internetowego konkursu dla uczniów szkół średnich – Matematyka.

Warto podkreślić, że Barbara Roszkowska-Lech nie tylko umie wymyślać, koordynować projekty, ale także potrafi zdobywać na ich realizację fundusze ze środków Unii Europejskiej, banków i od innych podmiotów.

Lista projektów edukacyjno-popularyzacyjnych, które wymyśliła lub w których uczestniczyła laureatka jest znacznie dłuższa; mieści się tu również współpraca ze szkołami (w Warszawie, Płońsku, Białymstoku i Pruszkowie) i współpraca z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Barbara Roszkowska-Lech uczestniczy z referatami lub warsztatami w konferencjach popularyzujących matematykę organizowanych przez Polskie Towarzystwo Matematyczne,Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, Pałac Młodzieży w Katowicach. Uczestniczyła też w Szkołach Matematyki Poglądowej i spotkaniach Matematyka Pogranicza w Białymstoku.

Jest członkiem Komitetu „Mathematics Outreach and Engagement” Europejskiego Towarzystwa Matematycznego.