Zmarł Profesor Stefan Rolewicz (1932-2015)

Zmarł Profesor Stefan Rolewicz (1932-2015)

W dniu 9 lipca 2015 roku (w wieku 83 lat) zmarł w Warszawie Profesor Stefan Rolewicz, wybitny specjalista w zakresie analizy funkcjonalnej oraz matematycznej teorii sterowania i optymalizacji. Członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego od 1966 roku.

kj / 09-07-2015

Profesor Stefan Rolewicz urodził się 15 marca 1932 roku w Brześciu nad Bugiem.
W 1955 roku ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim uzyskując magisterium w zakresie matematyki. Cztery lata później (1958) również na UW obronił pracę doktorską przygotowaną  pod kierunkiem profesora Stanisława Mazura. W 1962 roku, w Instytucie Matematycznym PAN, uzyskał tytuł  doktora habilitowanego, a w dniu 10 lipca 1970 roku decyzją władz państwowych nadano mu tytuł profesora nauk matematycznych.

Profesor Rolewicz utrzymywał aktywne kontakty ze środowiskami matematycznymi wielu krajów. W roku 1961 uczestniczył w Moskwie w seminarium I.M.Gelfanda. W roku akademickim 1965/66 przebywał na Uniwersytecie w Toronto (Kanada). Wielokrotnie był zapraszany jako visiting professor  na Uniwersytet w Karlsruhe (Niemcy) i Monash University in Clayton (Melbourne, Australia), a także na uniwersytety w Belgii, Bułgarii, Chinach, Czechosłowacji, Francji, Grecji, Holandii, Jugosławii, Szwecji, USA, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w ZSRR.

Począwszy od 1956 roku aż do przejścia na emeryturę pracował nieprzerwanie w Instytucie Matematycznym PAN. Tam wypromował trzynastu doktorów nauk, a łącznie czternastu. Jego uczniowie pochodzili zarówno z Polski, jak i z innych krajów – Chin, Francji, Wietnamu.

Autor ponad 160 artykułów naukowych i 4 książek. Zainteresowania badawcze miał szerokie – od abstrakcyjnych (nielokalnie wypukłe liniowe przestrzenie metryczne, teoria operatorów liniowych, liniowa algebra topologiczna) po zastosowania (teoria sterowania i optymalizacja). A pasjonowało go szczególnie wykorzystanie analizy funkcjonalnej w teorii optymalizacji.

Profesor Rolewicz był także aktywnym członkiem komitetów redakcyjnych pięciu czasopism: Applicationes Mathematicae, Commentationes Mathematicae (wyd. PTM), Control and Cybernetics, Zeitschrift für Analysis und Ihre Anwendungen, Scientia Mathematica Japonica.  

W 1969 roku został uhonorowany Nagrodą Główną PTM im. Stefana Banacha.

Profesor Stefan Rolewicz przewodniczył Radzie Fundacji Rozwoju Matematyki Polskiej. Wybierano go kilkakrotnie do Komitetu Matematyki PAN. Był członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Matematycznego (od 1966) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (Wydział III Nauk Matematycznych i Fizycznych).

W załączniku wywiad przeprowadzony z profesorem Stefanem Rolewiczem i jego małżonką profesor Danutą Przeworską –Rolewicz opublikowany w Control and Cybernetics, vol.36(2007) No.3 .

Więcej informacji pod adresami:
http://www.impan.pl/User/rolewicz/Rolewicz.html  
http://www.ibspan.waw.pl/FAO/FAO.php?lm=3 
http://matwbn.icm.edu.pl/ksiazki/cc/cc36/cc36326.pdf

kj / 09-07-2015

ZałącznikSize
wywiad ze Stefanem Rolewiczem i Danutą Przeworską-Rolewicz; C&C,vol.36(2007).pdf724.78 KB