- Członkostwo
- Wydarzenia
- Nagrody i konkursy
- Nagrody główne PTM
- Nagroda dla młodych matematyków
- Międzynarodowa nagroda im. Stefana Banacha
- Konkursy studenckie
- Konkurs im. Witolda Wilkosza na najlepszą studencką pracę popularyzującą matematykę
- Konkurs prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza
- Konkurs prac studenckich z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Inne konkursy
- Regulaminy
- Galeria
- Wydawnictwa
- Wyszukiwanie
- e-płatności
Błażej Wróbel laureatem Nagrody PTM dla Młodych Matematyków za 2014
Nagrodę PTM dla Młodych Matematyków za 2014 rok otrzymał Błażej Wróbel z Uniwersytetu Wrocławskiego za cykl sześciu prac z zakresu analizy harmonicznej i teorii operatorów.
Nagroda zostanie wręczona w Warszawie podczas 6. Forum Matematyków Polskich, 7-12 września 2015.
kj / 16-04-2015
Nagrodzone prace doktora inż. Błażeja Wróbla stanowią istotny wkład w rozwój teorii mnożników wielowymiarowych dla operatorów komutujących oraz ogólnych transformat Riesza. Na szczególne wyróżnienie zasługuje rozwiązanie otwartych problemów dotyczących prawdziwości twierdzeń typu Marcinkiewicza dla układów operatorów komutujących, w tym związanych z układem operatorów Ornsteina-Uhlenbecka. Problem ten próbowało zbadać wielu wybitnych matematyków, ale udało się to Błażejowi Wróblowi. Warto dodać, że tematyka ta jest przedmiotem zainteresowania wielu znanych ośrodków naukowych na całym świecie - w USA, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech.
Oryginalne dowody autorstwa laureata wymagały nie tylko znajomości teorii i umiejętności zastosowania zaawansowanych metod ale także, co należy podkreślić, dużej dozy inwencji i pomysłowości. Rezultaty otrzymane przez doktora inż. Wróbla zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach, m.in. Journal of Functional Analysis, Journal of Fourier Analysis and Applications, Monatshefte für Mathematik oraz Studia Mathematica.
Błażej Wróbel urodził się 27 stycznia 1987 roku. Studia z zakresu matematyki ukończył z wyróżnieniem na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej w roku 2010. Dwukrotnie został laureatem Konkursu PTM im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki – III nagroda w roku 2009 oraz II nagroda w roku 2010. Na ostatnim roku studiów był stypendystą MNiSW. W czasie studiów doktoranckich, które rozpoczął w 2010 roku, czterokrotnie zdobywał nagrody dla najlepszych doktorantów. W 2011 roku otrzymał stypendium im. Hugona Steinhausa Rady Miejskiej miasta Wrocławia. Był także beneficjentem grantu NCN Preludium. 10 czerwca 2014 roku Błażej Wróbel obronił z wyróżnieniem, na Uniwersytecie Wrocławskim, pracę zatytułowaną Wielowymiarowe mnożniki spektralne i uzyskał stopień doktora nauk matematycznych (specjalność: analiza harmoniczna). Jego doktorat był realizowany w ramach umowy co-tutelle między Scuola Normale Superiore Pisa (Włochy) a Uniwersytetem Wrocławskim. Promotorami rozprawy byli profesor Fulvio Ricci ze Scuola Normale Superiore w Pizie i profesor Krzysztof Stempak z Politechniki Wrocławskiej.
Doktor inż. Błażej Wróbel prezentował wyniki swoich prac podczas wielu seminariów zarówno w kraju jak i za granicą, na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, w Instytucie Matematycznym PAN we Wrocławiu i Warszawie, w Scuola Normale Superiore w Pizie, na Uniwersytecie w Ljubljanie (Słowenia), na seminarium w Hausdorff Research Institute for Mathematics w Bonn (Niemcy). O wadze jego wyników dobitnie świadczą zaproszenia autora do wygłoszenia wykładów na kilku konferencjach, w tym dwóch bardzo prestiżowych, które odbyły się w Hiszpanii – w 2012 w El Escorial i w 2014 w Segowii.
Opublikował łącznie 9 prac. Od 2014 roku pracuje w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Aktualnie (2015-2016) odbywa staż post-doktorski na Uniwersytecie Mediolan-Bicoca.
kj / 16-04-2015
Załącznik | Size |
---|---|
CV - Błażej Wróbel.pdf | 147.61 KB |